Kvalitní postele z masivu
Kdo chce zainvestovat do pořádné postele, zvolí většinou nějakou z masivního dřeva. Proč? Tento materiál nabízí kvalitu, příjemný vzhled, dlouhou životnost, bytelnost a nadčasovost.
Masivní ložnicový nábytek se dá sehnat v mnoha designech, a to jak do moderních, tak do klasických domácností. Hod se na chalupu, do rodinného domu i do paneláku.
Vlastnosti masivního nábytku
Není divu, že postele z masivu patří mezi nejvyhledávanější. Díky tomu je z čeho vybírat v případě dvoulůžek i jednolůžek. Určitě není na místě nastiňovat všechny výhody poctivého dřeva. Masiv se skládá z jednoho kusu dřeva, což určuje jeho vlastnosti. Dřevo reaguje na okolní vlhkost, při zpracování je nutno mít dokonale usušený materiál jen s minimem vad. Jednotlivé díly je pak potřeba vytvarovat a dobře spojit k sobě. Spoje mají velký vliv na životnost postele a komfort jejího používání.
Dnes jako masiv označuje i lepené dřevo z lamel o vysoké kvalitě. Pozor na materiály, které na první pohled budí dojem masivnosti, ale jde o dřevotřísku opláštěnou dýhou.
Volba dřeva
Dřevěná postel se může stát vyhledávaným místem pro odpočinek a vydrží krásná dlouhé roky. K těm nejodolnějším se řadí postele z dubového a bukového dřeva. Sortiment je ale široký, od smrku až po exotické dřeviny, jako jsou teak a mahagon.
Dřevo je ponecháno ve svém přírodním odstínu, nebo namořeno do požadovaného vzhledu. Vždycky je potřeba povrchová úprava pro větší odolnost vůči poškrábání, vlhkosti a otěru, tím pádem se prodlouží životnost výrobku. Volit můžeme mezi lakem, voskem a olejem.
Základem je rám
Bytelné dřevěné postele vynikají výběrovým materiálem a kvalitou řemeslného zpracování. Rozhodně nemusí být nudné anipříliš mohutné. Pevný rám s dostatečnou tloušťkou dřeva je základem stability a tvaru konstrukce. Dalším nezbytným prvkem je pak rošt pod matrací. Na výsledný vzhled mají vliv designové detaily a takové prvky, jako jsou tvar nohou postele, řešení úložného prostoru, čelo a zdobení.
Potřebujeme úložný prostor?
Spodní část postele může být řešena jednak jako otevřená, bez úložného prostoru, nebo s úložným prostorem. U toho si musíme rozmyslet, zda chceme výklopný rošt, nebo zásuvku. I když z hlediska zdravého spánku se doporučují postele vzdušné, bez zaplněného prostoru pod nimi, někdy to při nedostatku úložných prostor v domě ani jinak nejde.
Rošt a matrace
I u dřevěné postele hodně záleží na výběru matrace. Ta kvalitní se přizpůsobí křivkám těla a umožní páteři optimální polohu. Kvalitní rošt potom tvoří oporu pro matraci a ani na něm není radno šetřit. I rošty existují ve spoustě variant.
Při výběru postele klademe důraz nejen na materiál, design a zpracování, ale i na rozměry postele a její výšku. Nejmenší doporučená výška je 30 cm, doporučuje se ale 50 až 60 cm. Pro děti a seniory je třeba výšku postele zhodnotit podle aktuální situace. Výslednou výšku pak můžeme ovlivnit i roštem a matrací.